Elérkeztünk a blog lényegéhez magához az edzéshez és részleteihez. Azért kezdem az anatómiai résszel mert úgy gondolom, hogy ezek ismerete nélkül aligha lehet biztonságosan és szabályosan súlyzós edzést végezni. Mielőtt belekezdek szeretném kihangsúlyozni nem vagyok szakképesítéssel rendelkező edző, ezek az évek alatt felszedett tapasztalatok és azok megosztása! Az emberi test számos rendszerekből tevődik össze porcok, ínszalagok, izomzat. Túl vagyok már pár kisebb nagyobb sérülésen, például egyszer fekvenyomás közben rossz szöget választottam kinyomáshoz és nagy súlyt ennek az lett az eredmény, hogy a bal vállam roppant egyet és pár hónapig alig tudtam mellezni vagy vállazni. A másik felhúzás közben történt szintén nagy súly és rossz szög mai napig előjönnek nagyobb derékfájdalmak. Voltak még húzódások és rándulások ugye ez sem veszélytelen sport. De ha megfelelő súlyt választunk és koncentráltan végezzük az edzést ( nem rángatva a súlyt) akkor ezek nagyobb eséllyel elkerülhetőek. Létfontosságú az alapos bemelegítés főleg az ízületi részeken, ne sajnáljuk azt a párpercet. Én kis súllyal szoktam melegíteni, sőt edzés közepén vagy a végefelé is ha egy új gyakorlatba kezdek minimum 1 szériát csinálok kis súllyal, hogy az izomzat fellegyen készülve a terhelésre így még jobban elkerülhetőek a jövőbeli sérülések.
Akármennyire is alap szinten végezzük a súlyzós edzést nem árt tisztában lennünk azzal, hogy az adott izom csoportunk hány részből áll. A bicepsz 2, tricepsz 3, alkar 2, mell 3, trapéz másnéven csuklya 2, váll 3, hát 3, has 2, comb 3, vádli 2. Nyilván ezek nem pontos számok mivel az izomzatok ezeknél sokkal összetettebbek. Viszont ezek ismerete elégnek kell lennie ahhoz, hogy az edzésünk szisztematikusan épüljön fel. Mit is jelent ez?
Azt jelenti, hogy az edzésünket szerintem a legcélszerűbb 3 edzés formára felosztani:
Push - toló nap: Amikor a testünk középpontjától a súlyt eltoljuk= Mell-Váll-Tricepsz
Pull - húzó nap: Amikor a testünk középpontja felé húzzuk a súlyt= Bicepsz-Alkar- Hát és csuklya.
Leg - lábnap: Ez gondolom nem szorul magyarázatra. Has-Comb-Vádli
A szisztematikus rendszerhez tartozik az is, hogy figyeljük a véráramlást. A véráramlás azért fontos mivel edzés során az izomzatba vérbőség alakul ki ezt hívjuk bedurranásnak. A vér szállítja az izomzatba a tápanyagokat és az oxigént ezért fontos, hogy ne össze vissza edzünk. Ezalatt azt értem sokszor látok olyat sajnos hogy az adott személy kicsit bicepszezik utána leül vádlizni aztán hátazik. Ez azért rossz mivel a vér össze vissza ugrál a testben nincs elég ideje eljutni fentről le és fordítva, ezáltal nem tud elég tápanyagot szállítani az adott izomcsoportba ami ha a fejlődést nézzük nem sok jót jelent számunkra. Ám ha ezt a 3 felosztást betartjuk még az is lehet adott esetben kevés mivel akkor is lehet úgy csinálni, hogy "ugráljon" a vér egyik helyről a másikra. Viszont ha megtanulod irányítani a véredet az sokat segíthet. Hogyan? Úgy hogyha push napot tartasz akkor kiválasztod melyik izomcsoporttal szeretnéd kezdeni legyen például a mell de azon belül sem mindegy. Érdemes végig gondolni, hogy hol kezd el mondok egy példát: a mell belső részével kezded utána jön a külső része aztán a felső onnan már könnyű felpumpálni a vért a vállba első-középső- hátsó váll onnan lehet lemenni a tricepszbe külső-középső-belső rész és kész is a push nap. Ugyanez a metódus vonatkozik a többi napra is mivel így minden izomcsoport megfelelő mértékű vérbőséget tud elérni a fejlődéshez. Fontos hozzá tennem, hogy mindig azzal a testrészeddel kezd amelyiket a legjobban szeretnéd, hogy fejlődjön mivel frissen sokkal keményebben megtudod dolgoztatni a lemaradt izomcsoportod mintha fáradtan az edzés végére hagyod.
Elengedhetetlen a precíz légzés. Amikor emeljük a súlyt akkor lassan egyenletesen kifújjuk amikor leengedjük lassan egyenletesen beszívjuk. Miért fontos ez? Nos azért mert ha kapkodjuk a levegőt vagy épp bent tartjuk akkor az izomzatunk nem jut elég oxigénhez és égő érzés lesz benne azaz lesavasodik és szinte azonnal elfárad az izomzatunk és utána nehezebben tudjuk folytatni a gyakorlatot. Nem sok idő mire helyre áll de jobb elkerülni.
"Ami ma fáj, az holnap erősebbé tesz."- Jay Cutler